Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-05-23

sądownictwo

KRS wypycha z sądów doświadczonych sędziów

Podpisanie listu wzywającego władze do wykonywania orzeczeń europejskich trybunałów i przynależność do PZPR – wypomniano sędziom, którzy nie dostali od KRS zgody na dalszą pracę po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia w stan spoczynku

Sędziowie, którzy osiągnęli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Ci, którzy chcieliby mimo to kontynuować pracę w sądzie, muszą zwrócić się do Krajowej Rady Sądownictwa o zgodę. Podejmując taką decyzję, KRS powinna kierować się interesem wymiaru sprawiedliwości lub ważnym interesem społecznym. W szczególności powinna wyrażać zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, „jeśli przemawia za tym racjonalne wykorzystanie kadr sądownictwa powszechnego lub potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych sądów”.

Tymczasem na ostatnim posiedzeniu KRS zdecydowała, że nie wyrazi zgody na dalsze orzekanie przez dwóch sędziów sądów apelacyjnych, mimo że wnioskowali o to prezesi tych sądów, a do pracy sędziów nie było zarzutów merytorycznych. Wygląda na to, że powodem mogła być działalność pozasądowa, bo to ona była omawiana na posiedzeniu. Ta działalność to podpisanie listu wzywającego władze do wykonania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, w tym do zaprzestania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00