Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-05-23

import

Bruksela chce przez dekadę zreformować pobór cła

Od 1 marca 2028 r. cło ma być pobierane od każdego pozaunijnego towaru, również o wartości niższej niż 150 euro. Powstanie jednolita unijna administracja celna oraz unijna baza celna, w której będą odprawiać się importerzy

Zmiany mają wchodzić w życie stopniowo – od 2028 r. aż do 2038 r.

Komisja Europejska zaproponowała je w opublikowanym w ubiegłym tygodniu pakiecie zmian do przepisów celnych i podatkowych. Składają się na to dwa projekty rozporządzeń celnych oraz projekt nowelizacji unijnej dyrektywy VAT. Będą one teraz przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Konsultować je będzie również unijny komitet ds. ekonomicznych i socjalnych.

Bruksela tłumaczy, że zmiany są niezbędne głównie z uwagi na rosnącą liczbę pozaunijnych przesyłek o zaniżonej wartości (poniżej 150 euro), które korzystają ze zwolnienia celnego. Ponadto – jak zwróciła uwagę w komunikacie – każdy importer musi dziś kontaktować się z 27 krajowymi administracjami celnymi i ponad 111 odmiennymi systemami informatycznymi. To na dłuższą metę jest nie do utrzymania – twierdzi KE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00