Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-05-23

procedura

Lekarstwo gorsze od choroby?

Doprecyzowanie zasad łączenia i wyłączania spraw w postępowaniu karnym ma przyspieszyć postępowania, obniżyć ich koszty i wyeliminować zjawisko pozbywania się skomplikowanych spraw przez sędziów. Zdaniem sądów proponowane zmiany tylko wydłużą proces

Łączenie spraw do wspólnego rozpoznania i wyłączanie ich do odrębnego odbywa się według zasad określonych w art. 34 kodeksu postępowania karnego. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości powinno się wprowadzić mechanizmy kontroli instancyjnej, dzięki której będzie można ocenić słuszność decyzji sądu.

Przykładowo jeśli w sprawie występuje kilku oskarżonych, a świadek, którego zeznania dotyczą jednego z nich, jest długotrwale chory, sąd podejmuje decyzję o wyłączeniu sprawy w zakresie tego jednego oskarżonego do odrębnego rozpoznania. I choćby to pierwsze postępowanie trwało już kilka lat, po wyodrębnieniu jego fragmentu do osobnego rozpoznania proces w tym zakresie toczy się od początku. A to oznacza konieczność złożenia jeszcze raz wyjaśnień przez oskarżonego, przeprowadzenia na nowo dowodów, przesłuchania świadków etc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00