Artykuł
Zagraniczny dłużnik to podatkowy problem
Polska firma, która nie dostanie z zagranicy zapłaty za swój towar lub usługę, nie może skorzystać w tym zakresie z ulgi na złe długi. Wciąż ma podatkowy przychód, i to nawet gdy uzyskała europejski nakaz zapłaty
Wystarczy, że nakaz nie został skutecznie doręczony dłużnikowi, bo ten zniknął bez śladu spod swojego dotychczasowego adresu. To nie pozwala wszcząć postępowania egzekucyjnego i zaliczyć wierzytelności do podatkowych kosztów.
- Trudno o dobre rozwiązanie dla wierzyciela, który znajdzie się w podobnej sytuacji - potwierdzają doradcy podatkowi. Nie mają też wątpliwości, że przepisy powinny zostać zmienione.
- Nowelizacja powinna uwzględnić zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i odmienne reguły panujące w różnych państwach. Ważne, żeby osiągnęła swój cel, tj. brak podatku od dochodu, którego przedsiębiorca ostatecznie przecież nie osiągnął - mówi Małgorzata Samborska, partner w Grant Thornton.
OPINIA
Czas zmienić przepisy

Małgorzata Samborska
Małgorzata Samborska
doradca podatkowy i partner w Grant Thornton
Przepisy dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona lub udokumentowana, odwołują ...