Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-01-15

energetyka

Zachód może zrobić więcej

Sankcje na rosyjską ropę, gaz i węgiel oznaczają dla gospodarki agresora straty liczone w dziesiątkach miliardów dolarów

Ze wstępnych danych za 2023 r. wynika, że ubiegłoroczne przychody Rosji z handlu ropą i gazem były zbliżone do tych sprzed rozpoczęcia inwazji na Ukrainę i sięgnęły 9 bln rubli (400 mld zł). Obraz zbliżony do oficjalnych danych pokazuje monitoring eksportu surowców prowadzony przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA).

Z danych, które otrzymaliśmy z CREA, wynika, że transfery, które trafiły do Rosji od nabywców paliw, były w 2023 r. wyższe niż w 2021 r. i sięgnęły 250 mld euro. Obniżone przychody z eksportu gazu – efekt zatrzymania ponad 80 proc. dostaw realizowanych przed wojną do Europy przez Gazprom przy jednoczesnym uspokojeniu cen – zrekompensowały wyższe niż w 2021 r. przychody ze sprzedaży ropy i paliw ropo pochodnych oraz węgla. To, że mimo sankcji Rosja notuje tak wysokie wpływy z handlu paliwami, jest dla wielu obserwatorów potwierdzeniem, że dla finansów Kremla efekt obostrzeń jest daleki od oczekiwanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00