Omnibus – czy faktycznie uprości raportowanie ESG?
3 kwietnia 2025 r. Parlament Europejski zatwierdził przesunięcie o dwa lata obowiązku raportowania dla wielu firm. Równolegle Komisja Europejska prowadzi prace nad szerszym pakietem zmian, znanym jako Omnibus II. Co to oznacza dla przedsiębiorców, którzy już wdrażają ESG
Większość firm zdążyła się pogodzić z obowiązkiem w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju. Największe przedsiębiorstwa albo już są gotowe, albo na zaawansowanym etapie wywiązania się z niego. Mimo tego, 26 lutego 2025 r. emocje znów sięgnęły zenitu, a w kręgach biznesowych zawrzało za sprawą ogłoszenia pakietu projektowanych przez KE zmian i uproszczeń zrównoważonego rozwoju, znanego jako Omnibus I i II lub – w środowisku branżowym – mały Omnibus i duży Omnibus.
Celem Komisji było zapowiadane od kilku miesięcy zmniejszenie biurokratycznych obciążeń dla firm, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, przy jednoczesnym zachowaniu celów zrównoważonego rozwoju. Jednak czy faktycznie mamy do czynienia z uproszczeniami, czy może z deregulacją? To pytanie zadaje sobie obecnie cały rynek ESG. Choć pojawia się wiele komentarzy na ten temat, dziś postaramy się spojrzeć na niektóre z planowanych zmian od strony praktycznej. Zacznijmy jednak od początku.