Gaz pozostanie wsparciem dla energetyki i gospodarki
Trzeba inwestować w wydobycie i rynek gazu ziemnego w Polsce. Pozostanie on ważnym elementem transformacji energetycznej. Nie można też zapomnieć o biometanie, choć z uwagi na skalę wydobycia będzie on tylko dopełnieniem miksu energetycznego. To główne wnioski z konferencji zorganizowanej z inicjatywy Izby Gospodarczej Gazownictwa
Konferencja „Technologie dla sektora gazowniczego na progu zmian” towarzyszyła 13. edycji Targów Techniki Gazowniczej EXPO-GAS w Kielcach.
– W mojej ocenie nasza cywilizacja jest w permanentnej transformacji. Transformujemy się jako ludzie, podobnie jak całe otoczenie. Dotyczy to również systemu energetycznego, który się zmienia. Trwającą transformację porównałbym dziś z tym, czym było wyzwanie postawione przez prezydenta Kennedy’ego przed Stanami Zjednoczonymi na początku lat 60. XX w., w odniesieniu do załogowej misji na Księżyc – mówił podczas otwarcia konferencji Wiesław Prugar, członek zarządu ORLEN S.A. ds. upstreamu. – Mówię o transformacji w kategoriach wyzwań, ponieważ dają one zwykle znaczący impuls do rozwoju. Mieliśmy lata stabilnego wykorzystywania energii, którą niesie ze sobą paliwo gazowe. Teraz postawiono przed biznesem energetycznym ważne wyzwanie w postaci troski o klimat. Nie ma w tym nic złego. Pytanie, jak będziemy tę strategię realizować, w jaki sposób i w jakim tempie – powiedział Wiesław Prugar. Jak wskazywał przedstawiciel władz Orlenu, niezwykle istotne jest stawianie pytań o koszty zielonej transformacji, w tym o rolę gazu w wielkim przeobrażeniu sektora energetycznego.
– Dróg przejścia z obecnego systemu energetycznego do innego, bezemisyjnego, jest wiele – mówił Wiesław Prugar, podkreślając, iż należy dokonać tego z rozwagą, aby koszty energii były akceptowalne dla społeczeństwa.