Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-08-01

Rozwiązanie umowy o pracę

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę w trybie natychmiastowym może nastąpić zarówno z winy pracownika, np. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków, jak również w razie przedłużającej się jego nieobecności w pracy, m.in. z powodu choroby. Przepisy chronią pracowników przed rozwiązaniem umowy w takim trybie, określając przesłanki rozwiązania umowy z przyczyn zawinionych i okresy ochronne, w ciągu których nie można zwolnić pracownika z powodu usprawiedliwionej nieobecności. Każdy pracownik powinien znać te regulacje, a także wiedzieć, jak może zakwestionować niesłuszną jego zdaniem decyzję pracodawcy o natychmiastowym zwolnieniu z pracy.

Stan prawny na 15 lipca 2006 r.
Małgorzata Jankowska, Monika Wojciechowska, Danuta Klucz,
Ewa Wronikowska, Bożena Styczyńska, Marek Rotkiewicz
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest rozwiązanie jej za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli w trybie natychmiastowym, jest możliwe, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wszystkie wymienia kodeks pracy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę w tym trybie nastąpić może zarówno z przyczyn zawinionych, jak i niezawinionych przez pracownika.
Szczególnemu reżimowi prawnemu podlegają zwolnienia grupowe. Opisujemy sposób wyliczenia odprawy z tego tytułu.
Kiedy pracodawca może cię zwolnić z dnia na dzień
Zwolnienie dyscyplinarne z winy pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika jako nadzwyczajny sposób ustania zatrudnienia powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z wielką ostrożnością. Może on zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym tylko w przypadkach określonych w kodeksie pracy.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika może nastąpić tylko w razie:
•  ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
•  popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00