Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-09-22

Obejście prawa w praktyce podatkowej

Polski system podatkowy należy do jednych z najmniej przejrzystych w Europie, jak również najtrudniejszych do stosowania przez podatników w praktyce. Na ten stan wpływają przede wszystkim liczne wadliwe regulacje prawne, częsta zmiana przepisów podatkowych czy też brak koncepcji ze strony Ministerstwa Finansów na reformę finansów publicznych. Jednakże głównym czynnikiem jest sposób funkcjonowania rodzimych organów podatkowych. W wielu przypadkach błędna interpretacja przepisów wpędza podatników w niezawinione przez nich spory z fiskusem, które niejednokrotnie kończą się kłopotami finansowymi czy też nawet ogłoszeniem upadłości. Niestety, w tej nierównej walce fiskus dysponuje wieloma instrumentami prawnymi, które sprawiają, iż pozycja podatników może wydawać się przegrana. Niewątpliwie do najbardziej represyjnych instytucji należy zarzut obejścia prawa podatkowego, który może zostać postawiony każdemu podatnikowi w przypadku wątpliwości co do uczciwości jego intencji.

Stan prawny na 9 września 2008 r.

RADOSŁAW ŻUK - kierownik zespołu podatku VAT Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

ECDiDP

„Poradnik”, który mają Państwo przed sobą, stanowi kompendium dotyczące sposobu stosowania zarzutu obejścia prawa w praktyce polskich organów podatkowych. Bardzo często w praktyce zdarza się bowiem, że podatnik, któremu postawiono taki zarzut, poddaje się karze bez wnikania w merytoryczną rację w sporze. Tymczasem bardzo często mógłby on wywalczyć wygraną, jako że prawo nie może sankcjonować czegoś co nie jest zabronione przez przepisy. Dlatego, opisując obejście prawa w praktyce, udzielamy jednocześnie wskazówek, w jaki sposób zapobiegać oraz bronić się przed ewentualnym postępowaniem fiskusa w tym zakresie.

Optymalizacja podatkowa a obejście prawa

Płacenie podatków należy niewątpliwie do najmniej lubianych przez każdego czynności. Tym samym zrozumiałym, jak również i naturalnym zachowaniem każdego podatnika jest dążenie do zredukowania zobowiązań. Zmniejszenie wysokości podatku można osiągnąć za pomocą działań zgodnych z prawem, otwarcie z nim sprzecznych, jak również zgodnych z literą prawa, lecz nie z jego celem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00