Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-09-07

Rozstrzyganie sporów pracowniczych

W czasach kryzysu dochodzi do wielu spięć na linii pracownik - pracodawca. W tym okresie uwypuklają się naturalne sprzeczności interesów i nieporozumienia. Pracodawcy dążą bowiem do zmniejszenia kosztów pracy lub restrukturyzacji zatrudnienia, a pracownicy chcą utrzymania dotychczasowego status quo. Dochodzi więc do licznych zwolnień, wypowiedzeń zmieniających i ogólnego cięcia kosztów. Przestrzeganie przepisów prawa pracy schodzi przy tym niejednokrotnie na plan dalszy. Pojawiają się więc problemy z wypowiedzeniami - zarówno definitywnymi, jak i zmieniającymi. Problemem staje się ochrona związkowa, terminowa wypłata wynagrodzeń i odpraw ze zwolnień grupowych czy wypłacanie wynagrodzeń za czas nieświadczenia pracy. Wszystkie te sprawy mogą znaleźć finał w sądzie pracy. Pomimo bowiem licznych możliwości polubownego załagodzenia sporu sprawy sądowe pozostają podstawowym narzędziem rozstrzygającym spory pracownicze.

Stan prawny na 25 sierpnia 2009 r.

ADAM MALINOWSKI - radca prawny

wyślij pytanie

pgp@infor.pl

Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, stosunek pracy w Polsce został ukształtowany ponad trzydzieści lat temu i w swym konserwatywnym kształcie nie pozwala na "dogadanie się" z pracodawcą. Po drugie, nie doczekaliśmy się jeszcze kultury pracy pozwalającej na szybkie i polubowne rozwiązywanie sporów. Po trzecie, na tle niewydolnego sądownictwa polskiego sądy pracy jawią się często jako ostoje szybkości i sprawności postępowania. Po czwarte wreszcie, pracownik może większość spraw w sądzie załatwić za darmo, co również jest pozostałością poprzedniego systemu, ale wśród szeregowych pracowników jest podstawowym czynnikiem zachęcającym do złożenia sprawy w sądzie.

Ugoda z pracownikiem

Często słyszy się o korzyściach płynących z ugodowego załatwienia sporu. Jednak ugoda jest korzystna wtedy, gdy nie mamy pewności, że spór zakończy się po naszej myśli. Jeśli mamy pewność, że sprawa w sądzie zakończy się sukcesem, należy do końca walczyć o swoje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00