Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2011-11-23

Zapłata czynszu inicjalnego w umowach leasingu operacyjnego a koszt podatkowy

PYTANIE

Jak należy zaliczyć w koszty podatkowe zapłatę czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej) w umowach leasingu operacyjnego? Czy spółka z o.o. powinna jako korzystający dokonać tego jednorazowo w momencie wystawienia faktury (zapłaty), czy może powinna rozliczyć opłatę proporcjonalnie do okresu trwania umowy?

ODPOWIEDŹ

Odpowiedź na powyższe pytanie w dużej mierze będzie zależeć od rzeczywistego charakteru czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej) wynikającego z zawartej umowy leasingowej. Jeśli czynsz inicjalny płacony przez spółkę stanowi po prostu powiększoną pierwszą ratę leasingową, powinien zostać zaliczony do kosztów podatkowych w dacie poniesienia. W innym przypadku, gdy jest to opłata o samoistnym charakterze, warunkująca realizację umowy leasingu, najbezpieczniej jest rozliczyć tę opłatę proporcjonalnie do okresu trwania umowy.

WYJAŚNIENIE

Problematyka momentu kwalifikowania do kosztów podatkowych tzw. czynszu inicjalnego w umowach leasingu od wielu lat jest kwestią budzącą wiele kontrowersji i sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Tematyka doczekała się olbrzymiej ilości interpretacji podatkowych oraz dużej liczby wyroków sądów administracyjnych, wliczając w to także orzeczenia NSA. Żywotność tematu wynika także z faktu zmiany w 2007 r. zasad kwalifikowania kosztów w czasie. To na tle tego, czy opłata wstępna powinna być rozliczana jednorazowo w momencie wystawienia faktury (zapłaty), czy też należy ją rozliczyć proporcjonalnie do okresu trwania umowy, powstaje najwięcej sporów z organami podatkowymi. Trzeba zaznaczyć, że w przedmiotowym temacie pojawiają się różne terminy: czynsz inicjalny, opłata wstępna, pierwsza rata, czynsz zerowy. Co gorsza, pod tymi samymi określeniami we wzorach umów stosowanych przez poszczególnych leasingodawców częstokroć kryją się nieco inne uregulowania. Każdorazowo konieczne jest przeanalizowanie charakteru takiej opłaty wynikającej z umowy. Zasadniczo można wyróżnić dwie klasyczne sytuacje, w których:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00