Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-11-23

Wszystko o leasingu

Leasing jest obecnie jedną z najbardziej powszechnych form finansowania działalności wielu firm. Umożliwia korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z konkretnych środków bez konieczności ich zakupu. Stale rosnąca popularność leasingu wynika m.in. z faktu, iż stał się możliwością szybkiego i efektywnego doinwestowania prowadzonej działalności gospodarczej bez jednoczesnej konieczności zaciągania kredytów bankowych i związanych z tym uciążliwości. W polskim prawie definicje leasingu występują w przepisach prawa cywilnego, podatkowego i ustawy o rachunkowości. Każda z tych dziedzin prawa ma stworzone własne kryteria i zasady dotyczące kwalifikacji leasingu i nie zawsze są one zbieżne. Prowadzić to może w wielu przypadkach do istotnych różnic pomiędzy rozliczeniem leasingu na potrzeby podatku dochodowego oraz ksiąg rachunkowych, co w efekcie oznacza, że umowa, która dla celów podatkowych jest umową leasingu operacyjnego (amortyzacja po stronie finansującego) dla celów rachunkowych może być umową leasingu finansowego (amortyzacja po stronie korzystającego).

Stan prawny na 15 listopada 2011 r.

Niniejszy "Poradnik" przygotowaliśmy w taki sposób, aby możliwie najpełniej przybliżyć Państwu problematykę związaną z leasingiem. Podpowiadamy w nim, jak rozumieć określone pojęcia prawne, a także doradzamy, która forma leasingu jest najbardziej opłacalna.

Umowa leasingu

Umowa leasingu jest przykładem tego, jak praktyka umów gospodarczych potrafi wpływać na ustawodawcę. Leasing jest znany i stosowany w Polsce od dwudziestu lat jako umowa nienazwana, a dopiero w 2000 r., w związku z jego niebywałą popularnością, ustawodawca postanowił wprowadzić go do kodeksu cywilnego jako kolejną umowę nazwaną.

Pochodzenie umowy leasingu

Umowę leasingu wytworzył anglosaski obrót prawny i gospodarczy. Jej szerokie zastosowanie w polskiej gospodarce świadczy o tym, jak bardzo uniwersalne i praktyczne są jej zasady. Jako wytwór odmiennego porządku prawnego umowa ta łączy różne elementy funkcjonujące w polskim systemie prawa jako dzierżawa czy sprzedaż na raty. Pomimo że leasing wpisano do k.c. jako kolejną umowę nazwaną, to o jej popularności decydują przede wszystkim przepisy prawa podatkowego, które swoją treścią odrywają się od treści przepisów prawa cywilnego. Zgodnie z art. 709 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 85, poz. 458; dalej "k.c.") w umowie leasingu występują dwa podmioty; z których jeden, zwany finansującym, zobowiązuje się, że w zakresie prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa zakupi określoną rzecz od określonego zbywcy na warunkach przyjętych w tej umowie i odda tę rzecz do używania i pobierania pożytków na określony czas drugiemu podmiotowi, zwanemu korzystającym. Natomiast korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00