Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-08-08

Pracownik na zwolnieniu lekarskim

Pracownik może w okresie swojej pracy zawodowej skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i fakt ten musi zostać uwzględniony przez pracodawcę w procesie organizowania pracy w swojej firmie. Choroba pracownika w tym zakresie wiąże się z ryzykiem pracodawcy. Co do zasady, okoliczność przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim nie może wywoływać negatywnych dla niego konsekwencji.

Celem zwolnienia od pracy na czas niezdolności do pracy z powodu choroby jest regeneracja sił pracownika i powrót do zdrowia. Dlatego w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim aktywność pracownika (przede wszystkim zawodowa) podlega określonym ograniczeniom. Co do zasady pracownicy nie powinni w tym czasie podejmować zajęć zarobkowych ani innych czynności grożących pogorszeniem stanu zdrowia.

Chory pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Może to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty albo przekazać je przez inną osobę.

Czasem zdarza się, że pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich lub też, przebywając na zwolnieniu, nie korzystają z niego zgodnie z jego przeznaczeniem. W razie pojawienia się wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie zostało wystawione zasadnie i zgodnie z przepisami oraz czy pracownik wykorzystuje je zgodnie z zaleceniami lekarza, pracodawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek przeprowadzenia kontroli takiego zwolnienia i jeżeli nieprawidłowości potwierdzą się, może podjąć dalsze kroki prawne.

Czasowa niezdolność do pracy - wystawienie i dostarczenie zaświadczenia

W celu uniknięcia obniżenia należnego zasiłku chory pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie ZUS ZLA w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Może to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty albo przekazać je przez inną osobę.

Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej są zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy (wystawione na formularzu ZUS ZLA). Stanowią o tym przepisy art. 53-55, 57-58 i 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00