Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-12-14

Zwolnienia od pracy

Zwolnienie pracownika od pracy, czyli zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, jest obowiązkiem pracodawcy, jeżeli wynika z przepisów kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa.

Kodeks pracy przewiduje zwolnienie np. na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, na badania lekarskie czy w związku z wychowywaniem dziecka do lat 14. Innym często spotykanym zwolnieniem od pracy jest zwolnienie udzielane na załatwienie spraw związanych ze sprawami osobistymi lub rodzinnymi pracownika, potocznie zwane "urlopem okolicznościowym".

W okresie swojej pracy zawodowej pracownik z pewnością skorzysta ze zwolnienia lekarskiego. Choroba pracownika wiąże się z ryzykiem pracodawcy i okoliczność przebywania pracownika na zwolnieniu nie może wywoływać negatywnych dla niego konsekwencji. Jednak czasem zdarza się, że pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich lub też, przebywając na zwolnieniu, nie korzystają z niego zgodnie z jego przeznaczeniem. W razie pojawienia się wątpliwości pracodawca ma prawo przeprowadzenia kontroli pracownika na zwolnieniu i jeżeli nieprawidłowości potwierdzą się, może podjąć dalsze kroki prawne.

W niniejszej publikacji omawiamy w praktyczny sposób kwestie związane ze zwolnieniami od pracy. Prezentujemy również tematykę wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników. Z pewnością opracowanie to okaże się przydatne i potrzebne zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Praktyczne aspekty zwolnienia pracownika od pracy

Nieobecność pracownika w miejscu pracy jest dopuszczalna, gdy zwolniono go z obowiązku świadczenia pracy albo gdy zaistnieją okoliczności uniemożliwiające mu stawianie się do pracy i jej wykonywanie.

Chociaż zwolnienie pracownika od pracy jest uzależnione od decyzji pracodawcy, to ma on jednak obowiązek zwolnić pracownika od pracy w przypadkach wskazanych w kodeksie pracy, aktach wykonawczych do kodeksu lub innych przepisach prawa.

Nieobecność w pracy pracownika może wynikać z sytuacji, których nie można było wcześniej przewidzieć, np. choroba pracownika lub członka jego rodziny. W takich przypadkach pracownik ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia pracodawcy o swojej nieobecności i przedstawienia odpowiednich dokumentów usprawiedliwiających.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00