Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-10-07

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Umowę o pracę można rozwiązać na wiele sposobów. Najbardziej korzystne dla pracodawcy, bo nie niosące ze sobą dodatkowych kosztów (z wyjątkiem odprawy), jest porozumienie stron. Nie zawsze jest ono jednak możliwe, a wtedy zachodzi konieczność wypowiedzenia umowy, co jest najczęściej spotykane w praktyce. W tym trybie można rozwiązać w zasadzie każdą umowę - zawartą na okres próbny, czas nieokreślony, czas określony (dłuższy niż 6 miesięcy), w tym umowę na zastępstwo i na czas sezonu, jeżeli takie zastrzeżenie znalazło się w treści kontraktu, a także umowę na czas wykonywania określonej pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę jest szczególnie istotne w trudnych czasach. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

"Poradnik" stanowi kompendium wiedzy na temat wypowiedzenia umowy o pracę. Omawiamy okresy i tryb wypowiedzenia, wskazujemy, w jaki sposób wypowiedzieć umowę, aby uniknąć sprawy w sądzie, radzimy, jak praktycznie przeprowadzić proces zwolnień. Za pomocą licznych przykładów i formularzy zadbaliśmy o praktyczną stronę prezentowanej problematyki. Dzięki lekturze "Poradnika" z pewnością przeprowadzą Państwo konieczną restrukturyzację zatrudnienia sprawnie, szybko i przy minimalnych kosztach.

Wypowiedzenie umowy w praktyce

Prawo przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy, z których najpopularniejszym jest oczywiście wypowiedzenie. W praktyce mamy często do czynienia też ze zwolnieniami bez wypowiedzenia - z winy pracownika lub z przyczyn przez niego niezawinionych albo też z winy pracodawcy.

Sposób rozwiązania umowy

Kodeks pracy określa sposoby rozwiązania stosunku pracy. Każdą z umów o pracę można rozwiązać w drodze porozumienia stron oraz przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Za wypowiedzeniem może zostać rozwiązana umowa na czas nieokreślony, na okres próbny oraz wyjątkowo, po spełnieniu warunków zawartych w art. 33 k.p. - na czas określony. Po prostu warunkiem wypowiedzenia umowy na czas określony jest istnienie stosownej klauzuli w kontrakcie. Bez niej pracownik i pracodawca mają związane ręce. Z kolei umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy może być wypowiedziana tylko w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy. Sąd nie może zmienić sposobu rozwiązania umowy, gdyż prawo pracy nie przewiduje możliwości sądowego przekształcenia jednego ze sposobów rozwiązania umowy w inny. Mogą to jedynie uczynić strony w drodze ugody. Oświadczenia stron w tym zakresie winny być złożone jednoznacznie i nie mogą budzić wątpliwości co do zamiaru osiągnięcia celu (wyrok SN z 9 lutego 1999 r., sygn. akt I PKN 563/98, OSNAPiUS 2000/5/224). Sąd ma zatem prawo i obowiązek rozpoznać tylko żądania stron i jest związany kodeksowymi przesłankami. Warto o tym pamiętać, gdy zostaniemy pozwani przez usuniętego z pracy podwładnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00