Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-11-22

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy

Pracodawca musi pamiętać, że pracownikowi, który usprawiedliwił nieobecność w pracy z opóźnieniem, nie można zasadnie zarzucić opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia. Tak wskazywał również Sąd Najwyższy.

Aleksandra Nowak
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy ma wiele niekorzystnych dla pracownika konsekwencji. Poza utratą wynagrodzenia pracownik może być narażony również na sankcje dyscyplinarne z rozwiązaniem umowy bez zachowania okresów wypowiedzenia z winy pracownika włącznie. Dlatego też kwestia właściwego usprawiedliwiania nieobecności ma duże znaczenie we wzajemnych relacjach między pracownikiem i pracodawcą.
Podstawą tych relacji jest fakt, iż to pracownik, który nie stawia się do pracy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Szczegółowe przepisy dotyczące sposobów usprawiedliwiania nieobecności pracownika określa rozdział 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU z 1996 r. nr 60, poz. 281).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00