Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-11-26

ZMIANY U PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH

W dniu 24 października 2008 r. Sejm uchwalił nową ustawę o pracownikach samorządowych. Celem ustawodawcy jest stworzenie spójnego systemu zarządzania zasobami ludzkimi w administracji samorządowej m.in. przez ustanowienie jawności procedur rekrutacyjnych i zasadę równego dostępu do stanowisk publicznych.

Beata Skrobisz-Kaczmarek

radca prawny

Przyjęty projekt powinien zapewnić zawodowe, rzetelne i bezstronne wykonywanie zadań publicznych przez samorząd terytorialny. Bardzo istotną zmianą w stosunku do obowiązującej ustawy jest zmiana podstaw zatrudnienia.

Pracownicy samorządowi będą zatrudnieni na podstawie:

l umowy o pracę,

l wyboru,

l powołania.

Nie będzie już w samorządzie terytorialnym pracowników mianowanych. A co z dotychczasowymi pracownikami? Otóż nowa ustawa zawiera rozbudowane przepisy przejściowe, które określają status prawny obecnych pracowników mianowanych. Stosunek pracy tych osób przekształci się od 1 stycznia 2012 r. w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Tak więc przez 3 lata, oczywiście pod warunkiem że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r., pracownicy mianowani będą funkcjonować w sposób dotychczasowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00