Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-12-02

KIEDY PRACOWNIKOWI NALEŻY SIĘ ODSZKODOWANIE

w szkoda a wysokość odszkodowania

Sebastian Kowalski

sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu

w umowne zwiększenie odszkodowania

w roszczenia o odszkodowanie i odprawę

w odszkodowanie dla zwolnionego członka zarządu

W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest niezgodne z prawem, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Wypowiedzenie umowy niezgodne z prawem to zarówno wypowiedzenie nieuzasadnione, jak i wypowiedzenie naruszające przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.

W każdym z tych przypadków pracownik ma wybór. Może żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy albo zapłaty odszkodowania. Natomiast w razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony oraz umów zawartych na okres próbny pracownikowi przysługuje już tylko odszkodowanie (art. 50 § 1, art. 50 § 3 k.p.), chyba że pracownik podlega szczególnej ochronie (np. pracownica w okresie ciąży, pracownik w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego). Opracowanie to zawiera analizę kilku orzeczeń Sądu Najwyższego związanych z odszkodowaniem w przypadku niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę.

Wysokość odszkodowania a szkoda

Warto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z 19 maja 2009 r. (II PK 288/08, niepubl.), w którym Sąd wyraził wprawdzie mniej kontrowersyjne, ale bardzo ważne stwierdzenie, że odszkodowanie należne pracownikowi, któremu niezgodnie z prawem wypowiedziano umowę o pracę (art. 471 k.p.), nie jest powiązane z rzeczywistą szkodą i przysługuje niezależnie od jej wystąpienia.

Stan faktyczny

Powyższy wyrok zapadł w sprawie, w której powód - dyrektor szkoły, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, został decyzją zarządu powiatu odwołany ze stanowiska.

Jako przyczynę odwołania zarząd wskazał:

 niewykonanie przez dyrektora decyzji kuratora oświaty dotyczącej usunięcia ucznia z zajęć szkolnych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00