Gazeta Samorządu i Administracji 3/2005 z 31.01.2005, str. 41
Data publikacji: 29.06.2018
Władza musi być przejrzysta
Rozmowa z prof. JERZYM REGULSKIM, współtwórcą reformy administracji publicznej, prezesem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
• Kiedy w 1990 roku powstały w Polsce samorządowe gminy, Pan Profesor często powtarzał: samorząd terytorialny jest po to, aby ludzie wzięli własne sprawy w swoje ręce. Kiedy osiem lat później Sejm przegłosował ustawy o samorządzie powiatowym oraz samorządzie wojewódzkim, gratulowano Panu jako jednemu z twórców tej reformy ukończenia dzieła. Pan zaprotestował mówiąc, że reforma nie została jeszcze zakończona, a dopiero teraz zaczną się „schody”. Twierdził Pan, iż tak naprawdę łatwiej jest przekształcić struktury państwa, niż zmienić naszą mentalność, bo to sztuka najtrudniejsza. Dziś, po piętnastu latach, Pańska Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej chce naprawić dalece skorumpowaną Polskę lokalną przez wprowadzenie w gminach przejrzystych struktur zarządzania.
