Gazeta Samorządu i Administracji 3/2005 z 31.01.2005, str. 46
Data publikacji: 29.06.2018
Wsi potrzebna jest dobra edukacja
Jedyną możliwość na wyrównanie szans opuszczającej wieś młodzieży daje dobra edukacja.
Wojciech Marchlewski,
ekspert Związku Gmin Wiejskich RP
W gminach wiejskich poziom życia jest znacznie niższy niż w miastach. Możliwości znalezienia pracy o wiele trudniejsze niż w miastach. Dostęp do najnowszych technologii, takich jak Internet, w porównaniu do miast znacznie ograniczony. Szanse na znalezienie dodatkowego zajęcia lub zajęcia poza rolnictwem praktycznie niemożliwe. Wyniki w testach kompetencyjnych w szkołach podstawowych i egzaminach w gimnazjach niższe niż w miastach. Czy w wyniku zmian w rolnictwie spowodowanych m.in. wstąpieniem Polski do UE ze wsi w następnych 10 latach będzie musiało odejść około 4 mln ludzi?
