Gazeta Samorządu i Administracji 8/2006 z 17.04.2006, str. 22
Data publikacji: 28.06.2018
Oszczędzanie energii przynosi korzyści
Modernizacje kotłowni węglowych, wymiana wyeksploatowanych opraw oświetleniowych na nowoczesne, wykorzystanie źródeł energii odnawialnej czy termorenowacje obiektów to tylko kilka możliwości oszczędności energetycznych w gminach. Z sukcesem sposoby te wykorzystali laureaci „Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce”, osiągając korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem energetycznym, na gminach spoczywa obowiązek planowania dostaw energii elektrycznej, paliw ciekłych i gazowych oraz ciepła na podległych im terenach. Jednocześnie zadaniem władz gmin są: racjonalizacja zużycia energii oraz podejmowanie przedsięwzięć służących efektywniejszemu wykorzystaniu energii.
Podstawę prawną planowania energetycznego w gminach stanowi ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz ustawa z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. nr 54, poz. 348 z późn. zm.). Zgodnie z zawartymi w nich przepisami, gminy powinny uwzględniać w planach energetycznych rozwój lokalnych rynków energii, wykorzystanie lokalnych zasobów surowców energetycznych oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także racjonalizację wykorzystania energii.
