GIEŁDA POMYSŁÓW
Elektroniczny system rekrutacji do szkół wielofunkcyjną bazą danych
ELŻBIETA MASOJĆ,
zastępca prezydenta Szczecina
- Wykorzystanie możliwości informatycznych w procesie rekrutacji okazało się doskonałym rozwiązaniem na wszystkich szczeblach edukacji. Zaczęliśmy od szkół ponadgimnazjalnych (rok szkolny 2004/2005). W następnym roku systemem objęliśmy gimnazja, a w kolejnym szkoły podstawowe i przedszkola.
W tej chwili elektroniczny nabór dostarcza informacji nie tylko o liczbie złożonych zgłoszeń, ale i danych potrzebnych do sporządzenia raportów do kuratorium. Przy tym jest o wiele dokładniejszy, a ewentualne zmiany można szybko uwzględnić.
Sama procedura rekrutacji jest bardzo prosta, zwłaszcza że dzieci przechodzą szkolenie, jak wypełnić formularz zgłoszeniowy. Znajdują się w nim m.in. możliwości wyboru szkoły i profilu, punkty za każdy przedmiot z egzaminu, a także za nagrody i zainteresowania ucznia. System eliminuje możliwość zajmowania miejsc przez uczniów w kilku szkołach naraz. Dziecko zawsze może wejść do systemu za pomocą swojego numeru PESEL i sprawdzić, czy wszystkie dane są prawidłowo wprowadzone.
Po zamknięciu terminu zgłoszeń następuje tzw. sesja interaktywna, w której biorą udział dyrektorzy szkół i wydziału oświaty. Polega ona na wyborze opcji klas, czyli przypasowaniu uczniów do konkretnej klasy zgodnie z liczbą zdobytych punktów. Następnie wyniki rekrutacji uwalniane są do Internetu, lista taka wywieszana jest również w szkole.
System ten pozwala nie tylko na szybką rekrutację, ale również na wielokrotną analizę danych. Na podstawie dostarczonych w ten sposób informacji przygotowywane są raporty do kuratorium i wydziału oświaty. Dane zawarte w zgłoszeniach służą również dyrektorom szkół przy planowaniu profilu klas.
Dzięki elektronicznej formie naboru w bardzo krótkim czasie wiemy, kto uchyla się od obowiązku szkolnego i możemy podjąć w tym zakresie odpowiednie działanie.
PROBLEM
Organizacja pracy szkół w naszym regionie była zbiurokratyzowana.

