Gazeta Samorządu i Administracji 25/2007 z 01.12.2007, str. 26
Data publikacji: 24.11.2007
Warto emitować euroobligacje
Umacnianie się złotego, wyższa inflacja, a w konsekwencji podwyżki krajowych stóp procentowych to główne powody wzrostu atrakcyjności zaciągania długu w unijnej walucie. Do pierwszej emisji obligacji lokowanych w euro przygotowuje się Warszawa, która w ciągu kilku lat zamierza pozyskać w ten sposób około 5 mln zł na inwestycje.
Warszawa w ciągu najbliższych 5 lat zamierza wydać na inwestycje 15 mld zł. Pieniądze na ten cel pochodzić będą głównie z Unii Europejskiej (w latach 2007-2013 Warszawa po raz ostatni będzie w celu pierwszym uprawniającym do dofinansowania 75 proc. wartości inwestycji), a także pierwszej emisji obligacji komunalnych.

