Gazeta Samorządu i Administracji 25/2007 z 01.12.2007 [dodatek: Monitor Gospodarczy, str. 1]
Data publikacji: 24.11.2007
Dane o terenie mogą być podstawą planowania inwestycji i rozwoju gospodarczego
Mniej lub bardziej rozbudowane systemy informacji przestrzennej funkcjonują już w wielu samorządach. Niestety, większość z nich ogranicza wykorzystanie informacji o terenie do spraw związanych z geodezją i kartografią. A przecież narzędzi tych można użyć do podejmowania wielu decyzji administracyjnych - od spraw społecznych po inwestycje i rozwój gospodarczy.
Geograficzny system informacji przestrzennych służy do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych, którego jedną z funkcji jest wspomaganie procesu decyzyjnego w administracji. Do jego nazwania wymiennie używa się następujących pojęć: Geograficzny System Informacyjny (GIS), System Informacji Przestrzennej (SIP) oraz System Informacji o Terenie.

