ZARZĄDZANIE
Jak współpracować w obrębie obszaru metropolitalnego
Sposób działania i zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego w obszarze metropolitalnym zależy głównie od lokalnej specyfiki regionu. Istnieje jednak wiele przykładów zastosowania różnych koncepcji zarządczych w krajach europejskich, z których warto czerpać doświadczenia w tworzeniu zasad współpracy metropolitalnej w Polsce.
Obserwowany od kilku dekad dynamiczny rozwój miast związany jest bezpośrednio m.in. z:
● niedopasowaniem podziału administracyjnego do występujących powiązań gospodarczych,
● problemami w koordynacji zarządzania obszarem metropolitalnym,
● brakiem spójnego planu zagospodarowania przestrzennego.
Eksperci zajmujący się problematyką miejską w ramach toczącej się debaty metropolitalnej przedstawiają trzy możliwe rozwiązania, które mają służyć rozwiązaniu problemu.
Pierwsza koncepcja
Pierwsze i historycznie najstarsze stanowisko zakłada stworzenie jednej jednostki samorządu terytorialnego, która swoim zasięgiem objęłaby cały obszar metropolitalny. tej tzw. tradycyjnej szkoły reformy metropolitalnej uważają bowiem, że fragmentacja administracyjna jest najważniejszym problemem w zarządzaniu metropoliami. Dlatego stworzenie jednej jednostki szczebla podstawowego bądź jednostki koordynującej prace kilku gmin jest właściwym rozwiązaniem. To rozwiązanie ma jednak , które powodują, że obecnie nie należy do dominujących w debacie metropolitalnej. Do najważniejszych słabości należy zaliczyć pierwotnie samorządów, które wskutek decyzji politycznej tracą podmiotowość. Powoduje to powstanie konfliktów już od początku funkcjonowania takich jednostek.


