GIEŁDA POMYSŁÓW
Wypłacanie zasiłków przy użyciu kart socjalnych
ANETA GRZELKA
dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie
Nasz Ośrodek, dążąc do racjonalizacji wydatków związanych z wypłatą świadczeń, podjął w 2008 r. działania zmierzające do ich znacznego obniżenia. Dotychczas główną formą wypłaty świadczeń była wypłata gotówki w kasie. Na obsługę wypłaty świadczeń w 2008 r. wydaliśmy 27 525 zł.
Wobec tego rozpoczęliśmy poszukiwania innych alternatywnych sposobów wypłaty świadczeń. Na nasze pytanie odpowiedział jeden z dzierżoniowskich banków, proponując nowatorskie rozwiązanie kwestii wypłaty za pomocą karty socjalnej. Mając na uwadze jeszcze jeden cel, czyli walkę z wykluczeniem elektronicznym naszych klientów, zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z bankiem i wprowadzenie od stycznia 2009 r. takiej specjalnej karty. Była to pierwsza tego typu inicjatywa podjęta w naszym powiecie w obszarze pomocy społecznej i, jak się później okazało, także jedna z pierwszych w kraju.
Wprowadzenie kart miało być udogodnieniem dla świadczeniobiorców oraz sposobem oszczędności w wydatkowaniu publicznych pieniędzy. Karta socjalna nie jest bowiem związana z żadnym rachunkiem bankowym, a klienci nie ponoszą kosztów związanych z jej obsługą. Karty są ważne dwa lata, są identyczne jak karty bankomatowe, umożliwiają dokonywanie płatności za towary i usługi bez prowizji we wszystkich sklepach i punktach akceptujących transakcje w Polsce i za granicą. Karta daje także inne możliwości, m.in. dokonywania płatności w Internecie oraz bezpłatnego wypłacania gotówki z bankomatu. W Dzierżoniowie znajdują się trzy bankomaty, z których klienci mogą korzystać całą dobę. Ponadto bezgotówkowy obrót zapewnia większe bezpieczeństwo, a osoby posługujące się kartami nie są postrzegane tylko jako zasiłkobiorcy. Osoby niepełnosprawne, które nie mogą korzystać z bankomatów, mają świadczenia dostarczane do domu.
W trakcie rocznego użytkowania kart socjalnych nie odnotowaliśmy istotnych utrudnień technicznych mających wpływ na posługiwanie się nimi. W roku 2009 wydano 902 karty socjalne. W wyjątkowych sytuacjach pracownicy socjalni instruowali klientów, jak korzystać z karty, głównie dotyczyło to obsługi bankomatu.
Wprowadzenie do obiegu kart socjalnych w naszej ocenie okazało się trafnym rozwiązaniem zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i funkcjonalnym. Dzięki kartom socjalnym zmniejszyły się wydatki Ośrodka na usługi związane z wypłatą świadczeń. Zakup i obsługa kart socjalnych w 2009 r. zamknęła się w kwocie 10 824 zł. Co obniżyło koszty z tym związane o 60% w porównaniu z rokiem poprzednim. Korzystający z nich klienci wielokrotnie wyrażali swoje zadowolenie z ułatwienia, jakie, ich zdaniem, przyniosło funkcjonowanie tej formy korzystania ze świadczeń z pomocy społecznej. Nie ukrywamy, że wprowadzenie przez nas nowej usługi budziło pewne obawy, jednak obecnie możemy uznać ten pomysł za udany, pomimo swej innowacyjności w obszarze pomocy społecznej.
PROBLEM
Koszty wypłaty świadczeń z pomocy społecznej były wysokie.


