PRAWO CYWILNE
Zapłata za usługi spadkobiercy usługodawcy
Jednostka podpisała umowę z prywatnym gabinetem na profilaktyczną opiekę zdrowotną pracowników. Zakres tej opieki obejmował badania wstępne, okresowe, kontrolne oraz inne świadczenia zdrowotne, do których zakład pracy jest zobowiązany na podstawie ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy oraz przepisów o medycynie pracy. W umowie określono kwotę za badania na 2500 zł "płatne gotówką w kasie jednostki". W praktyce każdego roku w grudniu wpływał rachunek z gabinetu prywatnego jednorazowo za cały rok. W listopadzie zmarł lekarz, który prowadził ten jednoosobowy gabinet. Jednostka nie zapłaciła mu za usługi wykonywane od stycznia do października, ponieważ nie było rachunku. Jedyną spadkobierczynią po zmarłym jest córka, która przesłała akt zgonu, akt poświadczenia dziedziczenia oraz pismo z prośbą o wypłatę należnego świadczenia, tj. 10/12 z umowy, którą miał jej ojciec z jednostką. Córka nie wystawiła rachunku, ponieważ nie przejęła gabinetu. Spadkobierczyni nie jest lekarzem. Czy na podstawie posiadanych dokumentów jednostka powinna wypłacić jej 10/12 należności?

