Potrzeba lokalnej pełnomocniczki ds. równego traktowania na szczeblu regionu
MAŁGORZATA TKACZ-JANIK, radna Sejmiku Śląskiego (Zieloni 2004, Klub SLD)
www.tkaczjanik.pl
- Do wyborów szłam pod hasłem . Wybrałam najbliższe dla mnie jako zielonej polityczki obszary działania: zrównoważony rozwój, prawa człowieka, równość płci. W programie pierwszy cel nazwałam: W konsekwencji jestem członkinią Komisji zdrowia i polityki społecznej, w której zabiegam o powołanie lokalnej pełnomocniczki ds. równego traktowania na szczeblu regionu lub choćby zespołu doradczego ds. przeciwdziałania dyskryminacji. Pełnomocniczka miałaby inną rolę niż lokalne biuro RPO. Pracuję nad tym, by kwestie praw człowieka stały się tematem debaty i zrozumienia ponad podziałami politycznymi. Badania pokazują, jak wiele jest do zrobienia. Z regionalnego raportu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z końca 2010 r. wynika, że na Śląsku nadal silne są patriarchalne stereotypy płciowe, które wpływają na niższą pozycję społeczną kobiet.

