Wspólne działania "autostradowych" gmin

Piotr Całbecki marszałek województwa kujawsko-pomorskiego
Fot. P. Schick
Jeśli w Polsce i Europie Wschodniej nie zwiększą się nakłady inwestycyjne na budowę szybkich i wygodnych dróg, grozi nam paraliż komunikacyjny i zahamowanie rozwoju gospodarczego. Czy jednak warto budować płatne autostrady? Można posłużyć się przykładem Włoch, które podjęły ten wysiłek. W latach 60. XX wieku badania wykazały duży wpływ autostrady Mediolan-Neapol na okoliczne gminy. Znacznie wzrosła wartość gruntów rolnych, a ich właściciele i dzierżawcy przestawili się na warzywnictwo i sadownictwo. Zakłady przemysłowe ulokowane w pobliżu autostrady rozwijały się znacznie szybciej niż te przy starych drogach. Zauważono też większe zainteresowanie usługami dla zaplecza autostrady.


