Nowości prawne - październik 2021
Dotacje na zadania zlecone w 2022 roku
finanse samorządów
Kwoty dotacji na zadania zlecone przekazywane samorządom przez poszczególnych dysponentów mają zostać odpowiednio zwiększone - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Niewystarczające środki otrzymywane z budżetu państwa na realizację zadań zleconych z zakresu administracji rządowej to temat od lat podnoszony przez stronę samorządową. Samorządowcy apelują o to, by kwoty dotacji były waloryzowane o taki sam wskaźnik, jak wynagrodzenie minimalne. Uzasadniają to rosnącymi kosztami pracowniczymi związanymi z obsługą tych zadań. Niekiedy dotacja pokrywa te koszty w zaledwie trzeciej części. Rząd nie chce się jednak zgodzić na takie rozwiązanie. Argumentuje, że dotacja przekazywana jest na realizację określonych zadań, a nie na finansowanie poszczególnych kosztów rodzajowych. Jednak resort finansów przyznaje, że w przypadku tych zadań, dla których został wprowadzony ujednolicony sposób naliczania dotacji i przeliczana jest stawka za roboczogodzinę - ruch w stronę zwiększenia kwot dotacji będzie. „W 2022 r. stawka zostanie odpowiednio skalkulowana z uwagi na planowany wzrost funduszu wynagrodzeń osobowych dla pracowników państwowej sfery budżetowej o ok. 4,4%” - informuje MF. „W efekcie kwoty dotacji przekazywane przez poszczególnych dysponentów dla jednostek samorządu terytorialnego zostały odpowiednio zwiększone”. Jednak w przypadku zadań, których sposób finansowania wynika z odrębnych ustaw, środki niezbędne na wypłatę odpowiednich świadczeń, sfinansowanie kosztów oraz na obsługę tych zadań, planowane są zgodnie z obowiązującą metodologią.

