Nowości prawne - SIERPIEŃ 2021
Maksymalne opłaty za śmieci przy metodzie „od wody”
gospodarka odpadami
Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy śmieciowej. Ustanawia ona m.in. maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu opartym na zużyciu wody. Ma ona wynosić ok. 150 zł. Nowe przepisy mają też ograniczyć koszty funkcjonowania gospodarki odpadowej w gminach.
Zgodnie z nowelizacją maksymalna stawka opłaty naliczanej tą metodą nie będzie mogła być wyższa niż 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe. Jak tłumaczył resort klimatu i środowiska, ma być to ok. 150 zł. Ustawa przewiduje również zwiększenie stawek opłat za odpady powstające w nieruchomościach niezamieszkanych. Gminy wskazywały, że obecne stawki są za niskie, przez co mieszkańcy muszą się dorzucać bardziej do systemu. Nowelizacja zakłada zresztą, że gminy fakultatywnie będą mogły pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami z dochodów własnych, które nie pochodzą z opłat śmieciowych pobranych od mieszkańców. Nowe przepisy dadzą też Ministrowi Klimatu i Środowiska możliwość wydawania indywidualnych decyzji dla gmin w sprawie odstępstwa od pięciopojemnikowej zbiórki odpadów. Resort zapewnił, że ma to się dziać jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Pojawiły się przepisy wskazujące, że gminy w pierwszej kolejności mają przygotowywać do ponownego użycia i recyklingu odpady zebrane selektywnie oraz odpady powstające w procesie sortowania. Według resortu takie rozwiązanie powinno spowodować, że mniej śmieci trafi na wysypiska, co w konsekwencji również ograniczy koszty dla gmin. Nowela ustawy śmieciowej wydłuży ponadto z roku do trzech lat możliwość składowania niektórych odpadów, co ma również pozwolić obniżyć koszty funkcjonowania systemu.

