Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-04-20

Jaki wybrać system czasu pracy, aby był najkorzystniejszy

W zależności od specyfiki wykonywania pracy u danego pracodawcy, tj. m.in. przez całą dobę, przez wszystkie dni tygodnia czy tylko w weekendy, wybór odpowiedniego systemu czasu pracy ma dla pracodawcy znaczenie nie tylko organizacyjne, ale również ekonomiczne.

Odpowiedni dobór systemu czasu pracy pozwala pracodawcy nie tylko uniknąć naruszeń przepisów o czasie pracy. Zapobiega również wykonywaniu przez pracowników pracy w godzinach nadliczbowych, co wiąże się najczęściej z obowiązkową wypłatą przez pracodawcę odpowiednich dodatków do wynagrodzenia z tytułu tej pracy.

I. Systemy czasu pracy

Wyróżniamy następujące systemy czasu pracy: podstawowy, równoważny, przerywany, zadaniowy, skróconego tygodnia pracy, pracy weekendowej, pracy w ruchu ciągłym. W każdym z tych systemów dopuszczalne jest zatrudnianie pracowników na zmiany. Wówczas mogą oni wykonywać pracę według ustalonego rozkładu czasu pracy, przewidującego zmianę pory wykonywania pracy po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni (art. 146 Kodeksu pracy).

Każdy z pracowników musi być poinformowany, w jakim systemie czasu pracy będzie wykonywał pracę. Taka informacja musi być zawarta w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, a w sytuacji, gdy pracodawca nie ma obowiązku ich tworzenia, w obwieszczeniu podanym do wiadomości pracowników (art. 150 § 1 Kodeksu pracy).

W zakładzie pracy nie musi obowiązywać jeden system czasu pracy dla wszystkich zatrudnionych pracowników. Pracodawca może stosować różne systemy czasu pracy w stosunku do poszczególnych grup pracowników.

WAŻNE!

Pracownicy zatrudnieni w tym samym zakładzie pracy mogą pracować w różnych systemach czasu pracy.

1. System podstawowy

Jest to najczęściej spotykany system czasu pracy. Pracownicy zatrudnieni w tym systemie wykonują pracę zgodnie z ustalonym rozkładem po 8 godzin dziennie. Praca ponad 8 godzin jest dla nich pracą nadliczbową, która musi zostać zrekompensowana czasem wolnym lub dodatkiem do wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00