Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-05-05

Jak wypowiadać stosunki pracy nauczycielom

Stosunki pracy z nauczycielami zatrudnionymi w placówkach feryjnych należy rozwiązywać za wypowiedzeniem z końcem roku szkolnego, czyli z datą 31 sierpnia danego roku. Aby doszło do rozwiązania stosunku pracy w tym terminie, wypowiedzenia należy składać najpóźniej do końca maja br. Okres wypowiedzenia zaczyna bowiem obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie.

Wypowiedzeń stosunku pracy nauczycielom dokonuje się na piśmie. Wypowiedzenie jest wręczone skutecznie, jeżeli nauczyciel zapoznał się z pismem rozwiązującym stosunek pracy lub miał możliwość zapoznania się z nim.

Likwidacja szkoły lub przyczyny organizacyjne

Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy z powodu likwidacji szkoły lub z przyczyn organizacyjnych. Do takich przyczyn należą:

● częściowa likwidacja szkoły,

● zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole,

● zmiany planu nauczania,

uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela). Przyczyny te usprawiedliwiają redukcję zatrudnienia nauczycieli, którzy nie mogą być dalej zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć.

Karta Nauczyciela dopuszcza rozwiązanie stosunków pracy z powodu likwidacji szkoły lub z przyczyn organizacyjnych tylko raz w roku, z końcem roku szkolnego, za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Nie dotyczy to jednak nauczycieli:

● szkół nieferyjnych,

● placówek kształcenia ustawicznego,

● szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.

W przypadku zwolnień z powodu likwidacji szkoły lub z przyczyn organizacyjnych, nauczycielowi można skrócić okres wypowiedzenia do 1 miesiąca. W takiej sytuacji nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jedynie po doręczeniu nauczycielowi wypowiedzenia. Nie można powołać się na możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia i wręczyć nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy w takim terminie (np. w lipcu), że okres, jaki pozostanie do końca roku szkolnego, będzie krótszy niż 3 miesiące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00