Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-11-16

Jak rozliczyć komis według nowej ustawy o VAT

Zgodnie z obowiązującą definicją przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Wynika z tego, że umowy komisu mogą być dwojakiego rodzaju.

Pierwsza to umowa sprzedaży - zgodnie z którą komisant zobowiązuje się za wynagrodzeniem sprzedać w imieniu własnym, ale na rachunek komitenta, pewną rzecz ruchomą.
Druga to umowa kupna - zgodnie z którą komisant, również za wynagrodzeniem, zobowiązuje się kupić w imieniu własnym, lecz na rachunek komitenta, pewną rzecz ruchomą.
Obowiązująca od 1 maja 2004 r. nowa ustawa o podatku od towarów i usług wprowadziła wiele istotnych zmian w zasadach opodatkowania VAT transakcji wykonywanych w ramach umowy komisu.
Jedną z najistotniejszych jest uznanie czynności wydania towaru w ramach umowy komisu za dostawę towarów. Wynika to z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o VAT.
Stosownie do treści tego przepisu zarówno:
• wydanie towarów między komitentem a komisantem, a następnie wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej, jak również
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00