Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-10-16

Czy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie, jeśli jeden z nich zawiesił działalność opodatkowaną ryczałtem, sygn. III SA/Wa 911-912/05

Nawet jeśli jeden z małżonków zawiesił działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, nie można rozliczyć się wspólnie. Od 2003 r. prawa do wspólnego rozliczenia pozbawieni są podatnicy, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku - wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt IIISA/Wa 911-912/05).

Organy podatkowe, powołując się na art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakwestionowały małżonkom wspólne rozliczenie za 2003 r. Na podstawie tego przepisu ze wspólnego opodatkowania nie można skorzystać, jeśli chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Organy podatkowe zwróciły uwagę, że w lipcu 1997 r. jeden z małżonków zawiesił działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Ich zdaniem, mimo to, podatnicy nie spełniali warunków do preferencyjnego rozliczenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00