Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-16

Jak ująć w księgach rachunkowych przewalutowanie w celu zapłaty za materiał

Za pośrednictwem banku prowadzącego nasze rachunki walutowe zakupiliśmy z posiadanych środków pieniężnych wyrażonych w USD inną walutę, tj. euro, przeznaczoną na zakup materiałów. Jak prawidłowo wycenić tę operację? Czy w jej wyniku powstaną różnice kursowe i jak je prawidłowo wyliczyć pod względem podatkowym?

PROBLEM
RADA
Sama zamiana posiadanych środków pieniężnych w dolarach amerykańskich na euro nie powoduje powstania różnic kursowych (ani w myśl ustawy o rachunkowości, ani według ustaw o podatku dochodowym). Różnice kursowe powstaną natomiast w momencie zapłaty za materiały.
UZASADNIENIE
Prawo podatkowe zalicza różnice kursowe do przychodów lub kosztów uzyskania przychodu według zasady kasowej. Oznacza to, że różnice kursowe, które nie są zrealizowane (czyli nie wynikają z rzeczywistego ruchu pieniądza), nie mają znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania. W przedstawionej przez Państwa sytuacji należałoby sądzić, że tak właśnie się stało - nastąpiło przewalutowanie środków pieniężnych z USD na euro. Konwersja waluty USD na euro nie jest w zamierzeniu ani odsprzedażą dolarów amerykańskich bankowi, ani zakupem euro w tym banku (a więc nie można uznać, że nastąpił rzeczywisty ruch pieniądza). Jest po prostu zamianą jednej waluty na drugą, która to zamiana nie powoduje powstania różnic kursowych ani pod względem rachunkowym, ani pod względem podatkowym. Jest zamianą waluty USD o określonej wartości na taką samą wartość środków pieniężnych w walucie euro.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00