Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2005-10-16

Jak przygotować jednostkę do inwentaryzacji

Istnieje takie powiedzenie, że dobre przygotowanie każdego przedsięwzięcia stanowi połowę sukcesu. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tego, czy powiedzenie to jest prawdziwe, to wątpliwości te nie mogą dotyczyć inwentaryzacji, bo w tym przedsięwzięciu sens tego powiedzenia znakomicie się sprawdza. Można powiedzieć, że złe przygotowanie się jednostki do inwentaryzacji albo brak takiego przygotowania może całkowicie zniweczyć jakość, wiarygodność, a w rezultacie cel i sens całego przedsięwzięcia.

Jaki jest cel inwentaryzacji
Inwentaryzacja wymaga wyjątkowo starannego, roztropnego, ale również bardzo czasochłonnego i kosztownego przygotowania. Zdarza się, że niektóre jednostki właśnie z tych ostatnich powodów negują w ogóle potrzebę inwentaryzacji, pozorując jej dokonanie, gdyż wymaga tego ustawa o rachunkowości (z reguły w takich przypadkach przebieg i efekty inwentaryzacji pozostawiają wiele do życzenia).
Jeżeli cel inwentaryzacji ma być osiągnięty choćby w stopniu dostatecznym, musi być ona przygotowana wspólnym wysiłkiem wielu organów i pracowników jednostki. Przedsięwzięciu temu niejednokrotnie trzeba poświęcić sporo czasu i wykazać dużo dobrej woli, zwłaszcza że zarówno czynności przygotowawcze, jak i całe przedsięwzięcie inwentaryzacyjne realizowane jest przeważnie przez osoby wykonujące na co dzień zupełnie inne zadania.
Warto też przypomnieć, że zgodnie z ustawą o rachunkowości jednym z elementów rachunkowości jest okresowe ustalenie lub sprawdzenie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów (art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy). Ustawa stwierdza ponadto, że ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadł termin inwentaryzacji. Z powyższego wynika, że podstawowym - nałożonym ustawowo - celem inwentaryzacji jest doprowadzenie stanu ewidencyjnego aktywów i pasywów jednostki do stanu rzeczywistego, wynikającego z natury.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00