Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-16

JAK WYBRAĆ NAJKORZYSTNIEJSZĄ FORMĘ OPODATKOWANIA

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Zastanawiam się nad wyborem formy jej opodatkowania. Nie wiem, co powinienem wziąć pod uwagę, decydując się na daną formę. Jakie istnieją tu ograniczenia i zakazy? Jak ocenić, która forma będzie najbardziej optymalna?

Decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, trzeba podjąć wiele ważnych decyzji - zwłaszcza co do jej rodzaju i rozmiarów czy źródła finansowania. Kolejnym ważnym krokiem jest dokonanie wyboru formy opodatkowania. Należy tu uwzględnić wiele czynników, które determinują taki wybór. Trzeba przy tym pamiętać, że w odniesieniu do poszczególnych form istnieje szereg ograniczeń - nie tylko co do wyboru konkretnej formy w momencie rozpoczynania działalności, ale także z powodu wystąpienia w trakcie prowadzenia działalności przesłanek skutkujących utratą prawa do jej stosowania, co pociąga za sobą obowiązek zmiany uprzednio wybranej formy.
Rodzaje form opodatkowania
Przepisy podatkowe dają możliwość wyboru jednej z poniższych form:
• karta podatkowa,
• ryczałt ewidencjonowany,
• zasady ogólne,
• liniowa stawka podatku,
• opodatkowanie progresywne (według skali podatkowej).
Dla kogo karta podatkowa
Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania. Nie wymaga prowadzenia prawie żadnych ewidencji (z wyjątkiem ewidencji dla celów VAT), podatek w znanej podatnikowi wysokości jest ustalany decyzją organu podatkowego. Jego wysokość jest niezależna od wartości osiąganych przez podatnika przychodów oraz ponoszonych kosztów. Wpływ na wysokość płaconego w tej formie podatku mają przede wszystkim rozmiary zatrudnienia oraz liczba mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność.
PROBLEM
Pan Jan Kowalski w październiku 2005 r. zamierza rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie usług fryzjerskich dla kobiet. Jego zakład będzie mieścił się w miejscowości liczącej 25 000 mieszkańców. W zakładzie zamierza zatrudnić jednego pracownika. Pan Kowalski chciałby opodatkować działalność w formie karty podatkowej. Czy jest to dopuszczalne?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00