Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-12-02

Czy umowa leasingu operacyjnego użytkowania wieczystego jest ważna

Spółka z o.o. jako korzystający podpisała umowę leasingu operacyjnego użytkowania wieczystego gruntu oraz posadowionego na nim budynku. Umowa została zawarta na okres 15 lat. Płatności leasingowe zostały wyraźnie podzielone na te dotyczące budynku i te dotyczące użytkowania. Po zakończeniu umowy spółka będzie miała prawo do nabycia prawa użytkowania wieczystego za kwotę 1 zł (szacowana w operacie wartość przyszła będzie znacznie wyższa, ok. 400 000 zł) oraz budynku za kwotę stosunkowo wysoką względem jego wartości początkowej.

PROBLEM

1. Czy włączenie do umowy użytkowania wieczystego spowodowało nieważność całej umowy?

2. Dodatkowo spółka zorientowała się, że suma rat leasingowych dotyczących budynku jest niższa niż jego wartość początkowa. Czy będzie to skutkowało nieważnością umowy?

3. Czy jest jakaś możliwość osłabienia negatywnych skutków zakupu prawa użytkowania wieczystego po zakończeniu umowy po cenie nierynkowej, bez istotnego zwiększania obciążeń finansowych spółki?

RADA

Ad 1. Zawarcie umowy leasingu operacyjnego użytkowania wieczystego nie powoduje nieważności całej umowy. Opłaty wynikające z umowy w części dotyczącej użytkowania będą kosztem podatkowym spółki. Spółka nie będzie jednak mogła nabyć prawa użytkowania wieczystego na koniec umowy po cenie niższej niż rynkowa.

Ad 2. Jeżeli suma rat leasingowych w części dotyczącej budynku wraz z określoną w umowie ceną jego wykupu po zakończeniu umowy przewyższa wartość początkową budynku, to umowa spełnia ustawowe wymogi umowy leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00