Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-11-27

Zawieszenie działalności - problemy rozliczeniowe

Zawieszenie działalności wywołuje po stronie podatników liczne wątpliwości w kwestii rozliczania w tym okresie podatków, prowadzenia pkpir lub ksiąg rachunkowych oraz wykonywania obowiązków w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. W raporcie przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie. Raport podzieliliśmy na trzy części. Pierwsza dotyczy rozliczania podatków. Druga - prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych. Trzecia - ubezpieczeń społecznych.

I. Podatki

1. Podatki dochodowe

1.1. Jakie wydatki można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w trakcie zawieszenia działalności?

W czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo dokonywać tylko takich wydatków, które są niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (art. 14a ust. 4 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Trudno jednoznacznie określić katalog takich wydatków, ponieważ wszystko zależy od rodzaju, zakresu i specyfiki danej działalności. Będą to z reguły koszty stałe działalności, w większości pośrednio wpływające na osiąganie przychodów, z których ponoszenia przedsiębiorca nie może zrezygnować m.in. dlatego, że jest związany terminami obowiązywania określonych umów, np. najmu, leasingu, spłaty kredytu firmowego, utrzymania konta bankowego. Organy podatkowe uzależniają również prawo zaliczenia w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej wydatków do kosztów od spełnienia warunku polegającego na tym, że umowa zobowiązująca do ich ponoszenia musi być zawarta przed dniem zawieszenia działalności gospodarczej. Mimo że taki warunek nie wynika wprost z przepisów, to zaliczanie do kosztów wydatków wynikających z umów zawartych po dniu zawieszenia działalności może spowodować wejście w spór z organami podatkowymi. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 lutego 2012 r., sygn. IPPB1/415-1082/11-4/EC, czytamy:

(...) celem zawartej umowy najmu było prowadzenie działalności gospodarczej z zamiarem osiągnięcia przychodów (...). Natomiast decyzja o zawieszeniu podyktowana została warunkami ekonomicznymi, na które Wnioskodawczyni nie miała wpływu. Opłaty czynszu za najem po wypowiedzeniu umowy ponoszone są jako konsekwencja zobowiązania i mają związek z osiągniętymi przez Wnioskodawczynię w okresie wcześniejszym przychodami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00