Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-11-27

Bilans 2012. Gdzie w bilansie wykazać dokonane w ciągu roku odpisy z zysku w firmie osoby fizycznej

Jak ewidencjonować w przedsiębiorstwie osoby fizycznej pobrane przez właściciela w ciągu roku zaliczki na poczet przyszłego zysku? Czy odpisy z zysku powinny być wykazane w pozycji pasywów - A.IX. "Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego", czy też ujęte w A.I. "Kapitał podstawowy"?

PROBLEM

RADA

Zaliczki na poczet przyszłego zysku w przedsiębiorstwie osoby fizycznej powinny być ewidencjonowane jako zmniejszenie kapitału podstawowego (ponieważ jest to trwałe wycofanie środków pieniężnych przez właściciela). Zmniejszenie takie może następować bezpośrednio w trakcie roku obrotowego lub też (co jest częściej stosowanym rozwiązaniem) kapitał ten jest pomniejszany dopiero na dzień bilansowy w korespondencji z kontem rozrachunków z właścicielem. Odpisy z zysku dokonywane w przedsiębiorstwie osoby fizycznej (odmiennie niż np. w spółkach kapitałowych i spółkach osobowych) należy wykazać w pozycji pasywów A.I. "Kapitał podstawowy". Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przedsiębiorstwach osób fizycznych prowadzących działalność na własny rachunek i we własnym imieniu przyjmuje się, że osoby te mają całkowitą swobodę wpływania na wysokość kapitału podstawowego, gdyż nic nie określa wysokości kapitału podstawowego, a przepisy prawne nie przewidują wymogu deklarowania wysokości wkładu tworzącego ten kapitał. Innymi słowy, wysokość kapitału podstawowego nie jest stała i może być dowolnie (według życzenia właściciela) zmieniana na skutek trwałego wycofania lub wprowadzenia składników majątku (w tym oczywiście wpłacania i wypłacania środków pieniężnych). Swoboda wpływania na kapitał przez właściciela jest tak duża, że kapitał ten może w skrajnych przypadkach wykazywać znak przeciwny, tj. minusowy (kapitał ma saldo debetowe zamiast zwyczajowo kredytowego). Dzieje się tak w przypadku, gdy wszelkiego rodzaju trwałe zmniejszenia kapitału przewyższają nie tylko jego trwałe zwiększenia, ale i wysokość rzeczywiście wniesionych przez właściciela wkładów. Jednym ze zdarzeń gospodarczych powodujących trwałe zmniejszenie kapitału podstawowego jest zaliczkowa wypłata w ciągu roku obrotowego środków pieniężnych na poczet zysku netto. Zdarzenie takie może być ewidencjonowane w dwojaki sposób - albo bezpośrednio (od razu) zmniejszać kapitał podstawowy (kapitał właściciela):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00