Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-15

Jak dokumentować i ewidencjonować usługi gastronomiczne i hotelarskie

Świadcząc usługi hotelarskie i gastronomiczne, tak jak w przypadku pozostałych czynności mamy obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie rejestrującej, gdy dokonujemy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na żądanie tych osób należy również wystawić faktury. Dokumentowanie i ewidencjonowanie tych usług sprawia często kłopoty. Przedstawiamy zatem zasady dokumentowania i ewidencjonowania obrotu w przypadku usług hotelarskich i gastronomicznych.

Zasady dokumentowania obrotu fakturami lub rachunkami

Jeżeli są świadczone usługi gastronomiczne i hotelarskie na rzecz innych podmiotów niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, usługi te powinny być dokumentowane fakturami - w przypadku podatników VAT czynnych. Inni, tj. zwolnieni podatnicy VAT, wystawiają rachunki. Faktury muszą być również wystawiane, jeśli osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zażąda jej wystawienia (art. 106 ust. 4 ustawy o VAT).

Faktury te powinny być wystawiane, co do zasady, nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania tych usług (§ 13 ust. 1 rozporządzenia o fakturach). Co do zasady, gdyż jest możliwość zawierania umów o stałe świadczenie usług gastronomicznych czy hotelarskich. Wówczas świadczenie takich usług należy uznać za sprzedaż o charakterze ciągłym, a więc sprzedaż dokumentowaną fakturami wystawianymi nie później niż siódmego dnia od dnia zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 13 ust. 2 rozporządzenia o fakturach).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00