Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-01-25

Co należy ująć w remanencie likwidacyjnym

Spółka cywilna (klient naszego biura) została zlikwidowana z dniem 31 grudnia 2012 r. Użytkowała dwie nieruchomości. Jedna była własnością spółki (oddana do użytkowania w maju 2009 r.). Spółka wynajmowała też lokal, który przystosowała do swojej działalności (oddany do użytkowania w listopadzie 2009 r.). Wykonywane prace dostosowawcze były traktowane jak inwestycja w obcym środku trwałym (wartość początkowa - 150 000 zł). Czy ta inwestycja powinna być ujęta w remanencie (nie ujęliśmy jej w sporządzanym remanencie)? A co z lokalem będącym własnością spółki, który będzie sprzedany? Przy jego zakupie odliczono VAT. On również nie został ujęty w spisie.

PROBLEM

RADA

Postąpili Państwo prawidłowo, nie ujmując w remanencie inwestycji w obcym środku trwałym. Należy jednak skorygować 2/5 odliczonego VAT. Natomiast nieujęcie w spisie lokalu będącego własnością spółki było błędem. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlegają m.in. towary objęte spisem z natury, czyli tzw. remanentem (art. 5 ust. 3 ww. ustawy o VAT). Obowiązek sporządzenia spisu i opodatkowania towarów nim objętych na podstawie art. 14 ust. 1 i 3 ustawy o VAT istnieje w przypadku:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00