Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-01-25

Korekta roczna za 2012 r.

W deklaracji za styczeń 2013 r., składanej do 25 lutego br., część podatników będzie musiała dokonać rocznej korekty odliczonego podatku za 2012 r. O tym, jak ustalić proporcję za 2012 r., pisaliśmy w 2 numerze "Biuletynu VAT". W tym artykule omówimy zasady dokonywania korekty oraz szczególne przypadki korekty.

Korekty rocznej jest zobowiązany dokonać podatnik, który (art. 91 ust. 1 ustawy):

● rozliczał podatek według proporcji w 2012 r. (obecnie nie ma przepisu, który zwalniałby z obowiązku korekty, gdy różnica między korektą wstępną a ostateczną nie przekracza 2 pkt procentowych),

● odliczał 100% VAT, ale rozpoczął wykonywanie czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych i zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną lub tylko zwolnioną,

● nie odliczał w ogóle VAT, ale rozpoczął wykonywanie czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych i zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną lub tylko opodatkowaną.

Jak z tego wynika, korekty będzie dokonywał również podatnik, który miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanych przez siebie towarów lub usług i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie w trakcie roku zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy).

Korekty rocznej w takiej sytuacji podatnik będzie dokonywał w deklaracji za styczeń 2013 r. w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez niego do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, których wartość początkowa:

● przekracza 15 000 zł (art. 91 ust. 7a ustawy),

● nie przekracza 15 000 zł, z wyłączeniem przypadków, gdy następuje całkowita zmiana przeznaczenia tych towarów; po zmianie towar będzie przeznaczony wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - w takim przypadku podatnik dokonuje korekty w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana (art. 91 ust. 7b i 7c ustawy). Nie będzie w ogóle dokonywał korekty, gdy od okresu, kiedy wydano towary lub usługi do użytkowania, minęło 12 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00