Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2019-11-13

Jak sprawdzić kontrahenta, aby nie stracić prawa do odliczenia VAT

Metodyka należytej staranności ogłoszona przez MF to najważniejsze okoliczności, które będą brane pod uwagę przez urzędników skarbowych w ocenie działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. Ma zastosowanie do nabywców towarów w obrocie krajowym, którzy nie dopuścili się oszustwa w rozliczeniu VAT oraz nie wiedzieli, że transakcja, w wyniku której nabyli towar, służy wyłudzeniu VAT. Zdaniem MF podjęcie przez podatnika działań wskazanych w Metodyce istotnie zwiększa prawdopodobieństwo dochowania przez niego należytej staranności i otrzymania zwrotu VAT.

MF wskazało przykładowe działania, których podjęcie pomoże zweryfikować okoliczności związane z transakcją i dochować należytej staranności przy podejmowaniu decyzji o jej zawarciu z kontrahentem (przedsiębiorcą - sprzedawcą, dostawcą towaru). Rodzaj działań jest uzależniony od tego, czy rozpoczynamy współpracę, czy ją kontynuujemy.

1. Rozpoczęcie współpracy z kontrahentem

Do rozpoczęcia współpracy dochodzi oczywiście w chwili zawarcia umowy z podmiotem, z którym wcześniej podatnik nie zawierał transakcji handlowych dotyczących towarów. Są to też sytuacje, gdy podatnik zawiera umowę z podmiotem, z którym wprawdzie już współpracował, ale nowe transakcje będą dotyczyć towarów nieobjętych dotychczas branżą lub profilem działalności kontrahenta i których podatnik dotychczas nie kupował od niego.

Oceniając kontrahenta, należy rozważyć zarówno kryteria formalne, jak i transakcyjne.

1.1. Kryteria formalne

W przypadku każdego nowego kontrahenta należy potwierdzić:

● w Krajowym Rejestrze Sądowym (https://ems.ms.gov.pl/) lub w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/), że kontrahent jest zarejestrowany - o ile rejestracja w KRS lub CEIDG jest wymagana w przypadku kontrahenta,

● że jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny na tzw. białej liście https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00