Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-20

Jak ujmować w księgach rachunkowych kontrakty długoterminowe

Przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące wyceny umów długoterminowych są oparte na rozwiązaniach MSR nr 11 - „Kontrakty budowlane”. Wykazanie w księgach długoterminowych umów usługowych polega na ich wynikowym ujęciu, zgodnie z zasadą współmierności kosztów i przychodów. Odpowiednie zrozumienie istoty tych umów umożliwia poprawne przypisanie przychodów i kosztów z ich tytułu do poszczególnych okresów obrachunkowych. Dlatego warto przy ewidencji tego typu umów posiłkować się przepisami MSR, które doskonale uzupełniają szczupłe w tym zakresie przepisy ustawy o rachunkowości.

Przepisy art. 34a-34d ustawy o rachunkowości, które powstały na gruncie MSR nr 11, dotyczą nie tylko umów budowlanych. Obejmują zakresem wszystkie niezakończone długoterminowe umowy o usługi. Jednak - jak wynika z praktyki - olbrzymia większość tego typów umów dotyczy właśnie budów.
W rozumieniu MSR z umową budowlaną mamy do czynienia w przypadku budowy pojedynczych składników majątku trwałego, takich jak budynki i budowle, autostrady, tunele, zapory, rurociągi, lotniska itp. Kontrakty budowlane mogą również obejmować wieloskładnikowe elementy majątkowe, które są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie uzależnione - np. kontrakty na budowę rafinerii, budowę kompleksów handlowych wraz z ich infrastrukturą. Są to umowy realizowane przez więcej niż jeden okres sprawozdawczy. Ustawa o rachunkowości przewiduje zasady wyceny umów długoterminowych dla umów o okresie realizacji dłuższym niż 6 miesięcy.
Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00