Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-20

Jak zarabiać duże pieniądze - fundusze hedgingowe

W ostatnich latach bardzo popularne w Polsce stały się fundusze inwestycyjne. Wypierają one bardziej tradycyjne metody inwestowania, w szczególności lokaty bankowe. Odsetek oszczędności ulokowanych w funduszach inwestycyjnych rośnie z roku na rok. Przyczyna tego jest prosta - fundusze inwestycyjne przynoszą po prostu znacznie większe zyski niż coraz niżej oprocentowane lokaty bankowe. Nawet fundusze lokujące swoje aktywa w najbezpieczniejszych papierach, takich jak bony skarbowe i obligacje Skarbu Państwa, są bardziej zyskowne od lokat terminowych, nie wspominając o funduszach akcyjnych, które w okresie hossy na giełdzie potrafią przynieść zysk rzędu kilkudziesięciu procent w skali roku.

Alternatywą dla inwestycji w tradycyjne fundusze inwestycyjne są fundusze hedgingowe (hedge). Do niedawna jednostki uczestnictwa tych funduszy były kierowane jedynie do wąskiego grona inwestorów (zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych) dysponujących pokaźnymi środkami finansowymi.
Od grudnia 2005 r. działają w Polsce, zgodnie z obowiązującym prawem i pod nadzorem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte kierowane do szerokiego grona inwestorów. W związku z tym, że poziom minimalnej inwestycji w fundusze hedgingowe został ustalony na relatywnie wysokim poziomie (fundusze wymagają pierwszej wpłaty w kwocie 40 000 euro), fundusze te w dalszym ciągu nie są jednak dostępne dla wszystkich zainteresowanych inwestorów.
Strategia inwestycyjna funduszy hedgingowych charakteryzuje się m.in. tym, że aktywa są zarządzane automatycznie (w pełni zautomatyzowany system transakcyjny) na ponad 100 rynkach terminowych na całym świecie, co umożliwia doskonałą dywersyfikację (podział ryzyka) powierzonych przez inwestorów środków finansowych. Fundusze wykorzystują zarówno wzrostowe, jak i spadkowe trendy, co czyni je bardzo elastycznymi. Wykorzystują one również tzw. , czyli ochronę kapitału, dopasowując otwierane pozycje do ponoszonego i akceptowanego przez inwestorów ryzyka.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00