Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-01

1. Kiedy opłaci się skorzystać z opustu za wcześniejszą płatność

Sterowanie terminem płatności to temat ciągle aktualny w praktyce polskich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy korzystający z kredytu kupieckiego powinni na bieżąco kalkulować, kiedy opłaca im się korzystać z odroczenia płatności w czasie. Z drugiej strony warto także określić, w jaki sposób opust wpływa na poziom należności, oraz wyznaczyć akceptowany poziom ryzyka kredytu kupieckiego.

Powszechnie kredyt kupiecki, czyli odroczenie terminu płatności, jest uznawany za bezpłatne źródło finansowania. W praktyce, jeśli dostawca oferuje możliwość skorzystania z opustu cenowego za wcześniejszą płatność, można mówić o koszcie kredytu kupieckiego.

Każdy dzień ponad termin, w którym można skorzystać z opustu, oznacza utratę dodatkowych zysków, wynikających z obniżenia ceny. Można zatem stwierdzić, że różnica między ceną pierwotną a ceną po opuście to koszt, jaki odbiorca poniesie za uzyskanie kredytu u dostawcy (odroczenie terminu płatności w czasie). Koszt kredytu kupieckiego oblicza się według wzoru:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00