Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-12-05
Data publikacji: 2023-12-05

Wigilia w niedzielę z zakazem handlu - nowe przepisy już obowiązują

Wigilia wypadająca w niedzielę z zakazem handlu, natomiast dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia będą niedzielami handlowymi - takie zmiany wprowadza opublikowana  wczoraj nowelizacja. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Wczoraj została opublikowana nowelizacja ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni (Dz. U. poz. 2626).

Zmiany dotyczą zakresu obowiązującego w niedziele i święta zakazu handlu w placówkach handlowych a także powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. 

Zgodnie z jej przepisami jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na dzień 24 grudnia. Jednocześnie w ustawie wskazano, że jeżeli dzień 24 grudnia przypada w danym roku w niedzielę to objęty jest on zakazem handlu. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Należy też pamiętać, że zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje m. in. na stacjach paliw, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami, czy w aptekach i punktach aptecznych. 

Pracodawca nie może polecić pracy w niedziele i święta w placówkach handlowych, nawet jeśli pracownicy o to proszą i się na taką pracę zgadzają. Praca w dni w które obowiązuje zakaz handlu jest dozwolona jedynie dla właściciela sklepu i osób, które udzielają mu nieodpłatnej pomocy tj. małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków.

Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. poz. 2626)

Zmiany w wykonywaniu pracy w handlu w niedzielę >>>

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00