Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-02-29
Data publikacji: 2024-02-29

Faktury wystawione na podstawie zagranicznych przepisów nie będą przesyłane do KSeF

W przypadku transakcji realizowanych w ramach samofakturowania z kontrahentami zagranicznymi należy w pierwszej kolejności ustalić czy faktura wystawiana będzie na podstawie polskich czy zagranicznych przepisów. W ramach KSeF będą wystawiane faktury tylko na podstawie polskich przepisów. Ministerstwo Finansów - w odpowiedzi na pytania dziennikarzy - wyjaśnia wątpliwości dotyczące tzw. samofakturowania dokonywanego przez polskich podatników na rzecz kontrahentów zagranicznych.

 

 

KSeF, który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r. zostanie wdrożony w późniejszym terminie. Ministerstwo Finansów po przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego KSeF wskaże nowy termin wdrożenia systemu.

Obowiązek wystawiania faktur w KSeF będzie dotyczył wyłącznie faktur wystawianych w oparciu o polskie przepisy, w szczególności art. 106a-106q ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast faktury wystawiane na podstawie przepisów zagranicznych nie będą przesyłane do KSeF.

Ważne

W przypadku transakcji realizowanych w ramach samofakturowania z kontrahentami zagranicznymi należy więc w pierwszej kolejności ustalić czy faktura wystawiana będzie na podstawie polskich czy zagranicznych przepisów.

Przykładowo, gdy podatnik polski dokona zakupu towaru od podatnika podatku od wartości dodanej w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, to faktura dokumentująca tego typu transakcję wystawiana przez nabywcę samofakturującego (podatnika polskiego) nie będzie wystawiana w oparciu o polskie przepisy. Tym samym nie będzie także podlegała obowiązkowemu e-fakturowaniu w KSeF.

Jak informuje resort finansów, w opisanym przypadku nie będzie przeciwskazań, aby przedsiębiorca polski, który wystawiając fakturę, korzystał z zagranicznej platformy – nadal taką praktykę stosował. 

Obecnie trwa proces legislacyjny, dotyczący projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przypadków odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, w których podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych.

Jak poinformował resort finansów, po określeniu nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF, analizie zgłoszonych w trakcie konsultacji uwag, możliwe będzie wprowadzenie modyfikacji lub uszczegółowienie znajdujących się w projekcie rozporządzenia zapisów wyłączających stosowanie KSeF, także w przypadkach dotyczących samofakturowania w transakcjach realizowanych z udziałem kontrahentów zagranicznych, występujących w roli sprzedawcy. Aktualnie trwa analiza tego zagadnienia.

Źródło: www.podatki.gov.pl

Zobacz również: Fakturowanie sprzedaży na rzecz podmiotów zagranicznych i przez podmioty zagraniczne w KSeF >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00